Kalçadaki Yağlanma İçin Çözüm Önerileri Ve En İyi 3 Kalça Egzersizi

Kalçadaki Yağlanma İçin Çözüm Önerileri Ve En İyi 3 Kalça Egzersizi Antrenman

By: Murat Yavuz

Bir çok kadının en büyük problemi olan kalça bölgesindeki yağlanma konusuna bir de bizim açımızdan bakalım. Kalça kası, özellikle en çok ihmal edilen kaslardan biri olması nedeniyle yağlanma problemi ile sıklıkla karşılaşılan bir kas olmuştur. Vücudun en büyük en hacimli kaslarından biri olan kalça kası doğru çalıştırıldığında en çabuk tepkiyi veren bölgelerden biridir. Yani kısacası doğru egzersiz ve sağlıklı beslenme ile sonuç alınması sanıldığı kadar zor değildir.

Egzersiz mi yoksa beslenme mi daha önemli?

Normalde biz spor bilimciler olarak beslenme ve spor konusunda %70’e %30 oran veririz ancak kalçada bu oran major bir kas grubu olduğundan dolayı %50-%50 diyebiliriz. Doğru antrenman kesinlikle çok önemli. Bölgede bir incelme isteniyorsa kesinlikle cardio egzersizi yapılmalı özellikle spinning benim en çok tavsiye ettiğim egzersiz. Cardio çalışmalarının yanında vereceğimiz 3 egzersizi de çalışmanızın içine monte ederseniz kesinlikle iyi sonuçlar alırsınız ve brezilya kalçası dediğimiz kalça hayal olmaktan çıkar.

Şimdide kalça için vazgeçilmezimiz olan 3 hareketten bahsedeceğiz:

Lunge

Kalistenik bir egzersiz olan lunge, kalça, üst bacak ve kasık bölgesini mükemmele yakın çalıştıran bir fonksiyonel çalışmadır.

One Legged Kickback

Bank pozisyonunda yapılan bu egzersiz kalça bölgesinin yanında hamstring (arka bacak) bölgesini de çok iyi bir şekilde çalıştırmaktadır.

Squat

Kalça için vazgeçilmez squat egzersizi için Squat makalemizden detaylı bilgi edinebilirsiniz.