SPORDA DOĞRU NEFES ALIMI

SPORDA DOĞRU NEFES ALIMI Antrenman

By: Murat Yavuz

Nefes konusu çok tartışılmasına rağmen mutlak doğru hemen -hemen her bilim dalının birçok branşında olduğu gibi- sağlanamamıştır. Bu makalemizde sizlere nefes ilgili birkaç tezi tartışıp sonucunda Birebirspor ekibi olarak düşüncelerimizden bahsedeceğiz.

Fly (kası açış) hareketinde pozitiften açılmalı!

Bu teorinin ortaya attığı iddia şudur ki; göğüs kafesini açtığımız veya daha genel söyleyecek olursak açış hareketlerinde nefesi POZİTİFTE (hareketi yaparken) almak daha mantıklı olacaktır. Peki, spor yapan bir kişinin açış hareketlerinde konsantrasyonunu ve dengesini nasıl sağlayabiliriz? Bu, ne kadar yararlı bir bakış açışı yorumu yine değerli okuyucularımıza bırakalım.

Powerlifting sporcularının yaptığı gibi bağırmak veya nefes tutmak!

Spor yaparken nefes tutma konusu tartışmasız beyin hücrelerine en çok zarar veren uygulamadır. Bağırma konusu da zararlı kimine göre zararlı addedilir ancak nefes tutma kadar zararlı olmadığından, motivasyon ve konsantrasyon amaçlı şöyle güçlü bir kükremeye izin verebilir. Belki böylelikle rakiplerimizi de ürkütmüş oluruz.

Bu yazımızı sonlandırırken tabi ki sizlerle kendi bakış açımızı paylaşmaktan mutluluk duyacağız.

Nefes kesinlikle natürel(doğal) olmalıdır!

Peki, natürellikten başka bir şeye gerek var mıdır? Aslında birkaç teknik detay hariç yok. Vücut zaten ihtiyacı olanı en doğru şekilde yapar. Çünkü bilinçaltı bizi ihtiyacımız olan nefese yönlendirecektir. Fakat bazı durumlarda farklı nefes teknikleri uygulanması zorunludur. Yüzücülerin ters nefes aldığını unutmayalım. Spor esnasında doğru nefes mi yanlış mı şimdi nefes alacaktım, tüh yanlış oldu gerilimlerine son verin. Nefes tutulmadığı sürece ortada bir problem yoktur.

Makalemizi Kanuni Sultan Süleyman’ın güzel sözü ile bitirelim:

Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir NEFES sıhhat gibi