DUVARA ÇARPMA

DUVARA ÇARPMA Antrenman

By: Murat Yavuz

Bir soruyla başlayacağız:

Neden duvara çarparız?

Duvara çarpma deyimi maratonlarda ortaya çıkmış ve 1996 Londra Maratonu’nda yapılan araştırmayla sonuca bağlanmış bir deyimdir. Elit olmayan sporcular yarışı tam olarak içselleştiremediğinde duvara çarparlar yani yarışı aniden bırakırlar.

Duvara çarpma meselesinin anahtar kelimesi aslında motivasyonsuzluk. Spor yapalım veya yapmayalım kesinlikle birçok kez duvara çarpmışızdır. Yaptığımız çalışmalarda bireyin spordaki süreksizliğini kesinlikle buna bağlıyor ve aniden sporu bırakmalarına yani deyim yerindeyse koyvermelerine anlam verebilmek için detaylıca çalışıyoruz.

Duvara çarpmamak için ne yapmalıyız?

Öncelikle durumu kabullenmek, içselleştirmek, aynalardan kaçmamak ve gerçeklerle yüzleşmek önemlidir.

Gün içinde veya yaşamımızda kendimize sayısız bahane üretiyoruz. Spora ayıracak vaktim yok, spora ihtiyacım yok, spora ayıracak bütçem yok, çok yorgunum, ağrılarım var, hastalığım var, uçuşum var, bayramdan sonra, yılbaşından sonra… Bu bahaneler ve kandırmacalar çok tanıdık geldi değil mi?

Peki vücudunuzun -en değerli varlığınızın- ne düşündüğünü hissedebiliyor ve geri dönüşü olmadığını biliyor musunuz? Spora başlamak için hala mı çok geç? Veya binbir türlü bahane ile sporu mu bıraktınız? Sağlığınızın en değerli varlığınız olduğu klişesini okumak size spor yapmaktan çok daha fazla mı zaman kaybettirecek? Değerli anları yaşamanın, yaşam kalitenizi arttırmanızın, gerçek endorfini salgılatmanın belki de en kolay yolu spordur? Denemeden nasıl bileceksiniz?