Kilo Vereceğim Diye Aç Kalmayın!

Kilo Vereceğim Diye Aç Kalmayın! Motivasyon

By: Murat Yavuz

Kilo vereceğim diye kesinlikle aç kalınmamalıdır. Aslında kilo vermek yanlış bir bakış açısıdır. Doğru olanı yağdan kaybetmektir.

Öncelikle aç kaldığınız için günlük almanız gereken minimum protein miktarını(kilo başına günlük en az 2 gr protein alınmalıdır) almadığınızda kaslarda atrofi dediğimiz durum meydana gelir. Atrofi kısaca kas kaybı ve kaslardaki direncin düşmesi demektir.

Diğer önemli bir konu da eğer aç kalıp, kahvaltı gibi önemli öğünleri atlarsanız metabolizmanız uyanmaz ve yavaş çalışmaya devam eder. Bu da sizin kilo vermenizi daha da zorlaştırır. Ayrıca vücut, alınan tüm besinleri (su dahil) depolar.  Deyim yerindeyse ''ben ölüyorum'' zannedip metabolizmayı yavaşlatır ve beklenenin aksine kilo alırsınız. Aldığınız kilonun çoğu da karın bölgesinden alınmış olur. Ödem dediğimiz birikmeye sebep olur, vücuttaki ödemi atmak yağ yakmaktan çok daha zordur.

Hastalıklara karşı dirençsiz hale gelmek de diğer önemli bir konudur. Yeterli vitamin miktarı tüketilmediğinde; bağışıklık sistemi güçsüz kalarak hastalanma riskini arttırır.

Bunun yanında piyasada çokça bilenen Dukan ve Karatay diyetleri bizim yöntemini beğenmediğimiz beslenme programlarıdır. Bizim yöntemimiz ''şundan yeme'' demek yerine; ''şu besinden bu miktarda tüketebilirsin''dir. Bu da sizi sıkmadan sağlıklı yaşamanızı sağlar.