Metabolizmayı Hızlandıracak 10 Yöntem

Metabolizmayı Hızlandıracak 10 Yöntem Beslenme

By: Murat Yavuz

Metabolizma nedir öncelikle onu tanımlayalım. Metabolizma, canlıda yaşamın sürdürülmesi esnasında meydana gelen kimyasal tepkimelerin tümüdür. Vücudumuzun da kimyasal tepkimelerle yaşamını sürdürdüğünü söylersek, çok da yanlış söylemiş olmayız.

Peki metabolizmamızı hızlandırmak mümkün müdür? İyi haber! Evet bu mümkün ve aşağıda sizlere bununla ilgili çeşitli ipuçları vereceğim.

Metabolizma Nasıl Hızlanır? İşte cevaplar:

  • Kas kütlesini arttırmak. Şöyle düşünün bir arabanın motor hacmini yükseltirseniz daha fazla yakıt tüketecektir. Kas artışı da bu mantıkla hemen hemen aynıdır.
  • Beslenmenizi şaşırtın. Biliyorum sağlıklı şeyler yemeye alışık değilsiniz ancak aç kalmadan sağlıklı şeylerle karnınızı doyurun ve farkı görün.
  • Protein ağırlıklı beslenin. Doğamızın gereği proteini sindirirken vücut zaten başlı başına bir çaba içine girer diğer etkenlerle de birleşince metabolizma hızı artmaya başlar.
  • Su hayattır. Suyun olmadığı yerde yaşam olmaz yaşamın olmadığı yerde de enerji olmaz. Bir devinim istiyorsanız su şart.
  • Baharat kullanımı. Kültürümüzde de oldukça yaygın olan kırmızı biber(hakiki olması önemli) ve bir çok baharat özellikle bağırsakların daha hızlı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  • Kafein ve taurin. Bilindiği üzere kahve(hakiki olması önemli) kan dolaşımını hızlandırdığı için vücutta kalori yakımını da kolaylaştırır. Ancak çok önemli bir nokta: eğer vücudu kafein maddesine çok alıştırırsanız vücut daha sonra kendini savunmaya alır ve gün geçtikçe daha az tepki gösterir ve daha fazla alımında da vücutta ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.
  • Antrenman. Son dönemlerde ortaya çıkan metabolic training modeli uygulayın. Bu yöntemi öğrenmek isteyenler için ilerleyen günlerde bununla ilgili detaylı bir makale paylaşacağız.
  • Yaşam tarzınızı durağanlıktan kurtarın. Ruh halinizi ve gün içindeki hareket kabiliyetini arttırın, sürekli neşeli enerjik ve hayat dolu olmaya çalışın. Zaman zaman heyecanlanacak şeyler yapın ki vücut adrenalin salgılayarak metabolizmanızı hızlandırsın. Kısacası ruh hali önemli etkenlerden bir tanesi.
  • Çinko. Evet, çinko yanlış duymadınız. Vücutta leptin seviyesini yükselterek tokluk hissini arttırır ve gereğinden fazla yememenizi sağlar.
  • Uyku. Uykunuzu belli bir düzene oturtmaya çalışın. Az uyku veya uykuda uzun süre harcanan saatler sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Vücudunuzu dinlendirmeyi ihmal etmeyin, yeterli seviyede uyumaya özen gösterin.

Spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak benimseyin. Vücudunuza gereken önemi sadece yaz aylarına girerken değil her zaman gösterin.