VÜCUT TİPLERİNE GÖRE ANTRENMAN MODELLERİ

VÜCUT TİPLERİNE GÖRE ANTRENMAN MODELLERİ Antrenman

By: İlayda Temiz

Vücut tiplerini analiz edebilmek ve doğru kararı verip antrenman şekilleri oluşturabilmek için iyi bir eğitmen görüşü gerektiği bilincini taşımamız gerekir. En iyi antrenman modellerini sağlamak ve sağlıklı bir yaşama yönelebilmek için bilmemiz gereken vücut tiplerini ve yapılacak antrenman çeşitlerini kısaca inceleyelim.

Endomorf: İri yapılı, kaslı ve yağlı vücutlar olarak adlandırılır. Metabolizma hızları yavaş olduğu için bunu hızlandıracak besinler ve antrenman şekilleri oluşturmak gerekir ayrıca unutulmaması gereken nokta, kilo vermek isteyen bir endomorf, yağ yakımının çoğunu tükettiği besinlerden sağlayacaktır. Fazla set tekrarları ve yoğun kardio-vasküler çalışmalarla yağ yakımı sağlanıp metabolizma hızı arttırılabilir.

Mezomorf: Kaslı ve yağsız vücutlardır. Daha çok atletik görünen kişilerdir. Vücutlarında daha az yağ bulunduğu için yapılan antrenman modellerine daha çabuk etki gösterirler. Cardio ve ağırlık çalışmaları arasındaki denge çok önemlidir yapılacak olan antrenman eğer adale büyümesiyle ilgili ise önerilen besinlerin onların vücudunda yağlanma oluşturmaması için cardio es geçilmemelidir. Ayrıca alınması gereken protein miktarının iyi belirlenmesi karaciğerini yormaması açısından çok önemlidir.

Ektomorf: İnce yapılı kişilerdir. Ektomorfların metabolizma hızı yüksek olduğundan bu kişiler kilo alamaz ve biz personal trainerlara da genellikle bu şikâyetle gelirler. Bu kişilere bizim antrenör olarak yaptıracağımız antrenmanlar kısa ama yüksek yoğunluklu ağırlık antrenmanlar olmalıdır. Ve onlara kilo alırken veya hacim büyütmeye giderken beslenmenin önemini çok iyi bir şekilde anlatmamız gerektiğinin farkında olmalıyız.

Sahip olunan vücut tipine uygun antrenman modellerini uygulamak verimi arttırır ve emeklerinizin karşılığı çok daha kalıcı olur. Her zaman ilk önceliğimiz sağlık için spor olmalıdır.