BASEN PROBLEMİ ÇÖZÜMÜNDE 5 ALTIN KURAL

BASEN PROBLEMİ ÇÖZÜMÜNDE 5 ALTIN KURAL Motivasyon

By: Murat Yavuz

Bayanların korkulu rüyası basenler… Genetik faktörlerin yanında çevre koşullarının da etkisinin yadsınamaz olduğu kadınlardaki basen problemini çözmenin 5 altın kuralını Birebirspor olarak sizler için araştırdık, bulduk ve inceledik.

1.İlk kural; vücutta bir orantısızlık varsa antrenman programınızı buna göre belirleyin. Mesela omuz genişliğiniz yetersizse ve siz hala basenlere yönelik bir antrenman programı uyguluyorsanız hata yapıyorsunuz.

2.Bölgesel antrenman programlarını yırtın atın. Vücudun bir bütün olduğunu unutmayın. Tek başına bir bölgeyi çalıştırmak size yarardan çok zarar verecektir. Basen ağırlıklı “full body” programlarını uygulayın.

3.Tekrar sayısı. Bu konuda size yardımcı olabilecek en önemli faktörlerden bir tanesi. Diğer bölgeleri hipertrofi dediğimiz 8-12 tekrar ile çalıştırmaya devam edin ancak basen bölgesi tekrar sayılarını yüksek tutmay çalışın. Örneğin; chest pressi 3 setten 12 tekrar yaparken squatı vücut tipinize göre 16, 24 veya 30 tekrara kadar çıkartabilirsiniz. Asıl incelmeyi bu tekrar sayılarının sağladığını göreceksiniz.

4.Beslenme. Tatlıyı ve şekeri sıfırlayın. Vücuda kompleks karbonhidratlar sokun. Ph dengesine dikkat edin. Gereğinden fazla protein almayın. Kısacası eat clean dirty train.

5.Plasebo etkisi. Yaptığınız antrenmana ve beslenmeye inanın. Bir şeyi yaparken veya uygularken onu hissedin. Sürekli vücudunuzun güçlendiğini, istediğiniz şekle ulaşmak üzere olduğunuzu hayal edin. İnanmak başarmanın yarısıdır diye bir klasik vardır. Bu gerçeği göz önünde bulundurun.