FITNESSTA DİNLENMENİN VE UYKUNUN ÖNEMİ

FITNESSTA DİNLENMENİN VE UYKUNUN ÖNEMİ Antrenman

By: Yunus Çakmak

Düzenli spor yapan ve sağlıklı bir gelişim sağlamak isteyen bireyin temel olarak dikkat etmesi gereken 3 şey vardır :

I. Beslenme ( %60) II. Antrenman ( %25) III. Dinlenme ( %15)

Vücut geliştirme, fitness ve diğer spor branşları ile uğraşan bireyler bu 3 temel maddeye dikkat etmelidir. Bu makalemizde, hiç de azımsanamayacak son madde olan dinlenmenin önemini inceleyeceğiz.

Dinlenme(recovery ), yoğun bir antrenman sonrası kişinin düzenli besin alarak kaslarının onarım, toparlanma ve yenilenme sürecidir. Kas fibrillerinin onarılma süresi 48-72 saat olarak söylenir. Aslında bu süreç büyük kas grubu, küçük kas grubu, vücut tipleri gibi etkenlere göre de farklılık gösterebilir. Örneğin; çevresel faktörleri eşit sayarsak bir endo-mezomorf vücut tipinin toparlanma süreci ektomorfa göre daha kısa süre alacaktır.

Dinlenmenin en iyi yolu tabi ki düzenli bir uykudur. Yeterince uyumamak beyni olumsuz etkilediği gibi vücudu da olumsuz etkiler. Ortalama 6-8 saat arası uyku süresi normal olarak kabul edilir ve bu sırada GH (büyüme) ile melatonini hormonu salgılanır. Melatonini hormonu büyümeye , uzun yaşamaya, yaşlanmayı geciktiren ve sayılabilecek daha onlarca etkisi olan hayati nitelikteki bir hormondur. 24 saatlik süreç baz alındığında bu hormon 21:00 – 07:30 arasında salgılanır. GH ve melatonini hormonları protein sentezini artırır. Protein yakımını azaltır. Kasların onarılması sürecinde etkilidir.

Dinlenme saat bakımından önemli olduğu gibi hangi saat aralığında olduğu da çok büyük önem arz eder. Özellikle büyüme hormonu salgılanması için gece saatleri ve karanlık ortamlar daha verimlidir. Yani bireyin geceleri ve karanlık ortamlarda uyuması kaslarının toparlanma sürecinin daha kısa sürmesi ve düzenli olmasında önemli rol oynar.

Şunu unutmamak gerekir ki düzenli bir antrenman ve beslenme ne kadar iyi derecede olursa olsun bedeni sağlıklı dinlendirmediğin müddetçe tam verim alınamayacaktır. Bunu bir halkanın zincirleri gibi düşünmek gerekir. Hepsi birbirine bağlıdır ve uyum içinde hareket etmelidir.