SPORDA PARTNERLİ ÇALIŞMANIN ÖNEMİ VE FAYDALARI

SPORDA PARTNERLİ ÇALIŞMANIN ÖNEMİ VE FAYDALARI Antrenman

By: Murat Yavuz

Fitness veya body building (vücut geliştirme) sıkıcıdır. Evet, kesinlikle bunu Birebirspor olarak destekliyoruz ancak unutulmamalıdır ki bunu zevkli ve eğlenceli hale getirmek bizim elimizdedir.

    Özel ders olsun veya olmasın partnerli çalışmanın önemini birkaç maddede sıralayacağız:
  • Zamanı etkin kullanmada çok önemlidir. En az iki kişi ile yapılan antrenmanlarda ağırlık takıp çıkartma gibi aralarda yapılan zaman kayıplarını önleyecektir.
  • Sinerji. Çokça bahsedilen bir kavram. Kısacası 2+2=5 demektir. Yani birlikten kuvvet doğar.
  • Doğru çalışma ve sakatlık riskini olabildiğince azaltır. Eğer iyi partnerlerseniz, spora hakimseniz bunu başarabilirsiniz. Ancak ikiniz de spora tam anlamıyla hakim değilseniz, ortada büyük bir sorun vardır =)
  • Antrenmandan çalamazsınız. Eğer sorumluluk sahibi bireylerle çalışıyorsanız buna izin vermeyerek programınızı tamamlayacaksınızdır.
  • Motivasyon. Partnerlerin birbirini motive etmesi paha biçilemezdir.

Birebirspor olarak bazı durumlarda özel ders olsa dahi partner kullanıyoruz. Eğer bireye özel partner bulamazsak ve kesinlikle gerekiyorsa üyemizle birlikte biz de antrenman yapıyor, böylelikle motivasyonu yüksek bir şekilde sinerji yaratarak fitnessı sıkıcılıktan uzak bir spor haline getirmek için çabalıyoruz.