VARİS VE SPOR

VARİS VE SPOR Antrenman

By: Murat Yavuz

Akıllara ilk gelen soruyla başlayalım. Spor yaparak varislerimden kurtulabilir miyim? Evet, % 25-35 oranlarında bir iyileşme sağlanabilir.

Peki nedir varis?

Kısaca tanımlarsak arterias dediğimiz toplardamarların elastikiyetini kaybetmesi diyebiliriz. Bayanlarda daha çok meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bölgesel olarak bacak bölgesinde yoğunlaşır. Ameliyat ile tedavi görülmeden %100 bir iyileşme ne yazık ki sağlanamamaktadır.

Varis neden meydana gelir?

Kalıtsal faktörler %70 etkilidir. Bu demek oluyor ki size ebeveynlerinizden kalan bir miras olma olasılığı yüksektir. Bayanlarda ki yağ dokusunun fazla olmasından dolayı erkeklere nazaran meydana gelme olasılığı da daha fazladır.

Sporla çözümü mümkün müdür?

İyi bir beslenme (doymuş ve trans yağlardan uzak durulacak!) ve iyi bir antrenman ile yüksek oranlarda sonuç alınması konusunda ciddi araştırmalar vardır.

Ne tür antrenmanlar yapmalıyım?

Cardiovasküler egzersizler yapılmalıdır. Direnç çalışmaları ayakta değil genelde yatarak tercih edilmelidir. Bunun sebebi ise damarlardaki basıncı azaltmak ve kanın bacaklarda birikmesini engellemektir.

Joker bilgi : Varikosel nedir?

Çok bilinmemesi ile birlikte kısaca testislerde meydana gelen varislerdir. Bu kişilerin çok ağır bacak antrenmanları yapmasını önermiyoruz.

Birebirspor olara varisleri olan bireylere özel antrenman ve beslenme programları uygulayarak en iyi sonuçlara ulaşmak için çabalıyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi yalnızca spor ile her şey için bir çözüm mümkün değildir ancak birçok sorun ile baş edilebilir, birçok rahatsızlığın önüne geçilebilir.