ANTRENMANDA DOĞRU AYAKKABI TERCİHİ

ANTRENMANDA DOĞRU AYAKKABI TERCİHİ Motivasyon

By: Yunus Çakmak

Antrenman yaparken seçtiğiniz ayakkabı çok önemlidir ve performansınıza doğrudan etki gösterir. Her branşın kendine özgü, belli özelliklere sahip ayakkabı çeşidi vardır. Bunun sebebi de her antrenman veya müsabakanın gerçekleştiği zeminin yapısı, iklim, yoğunluk gibi faktörler farklılık gösterir. Unutmayalım ki seçtiğimiz ayakkabının performansa olan etkisinin dışında, ayak sağlığında ve oluşabilecek sakatlıkları önlemede önemi büyüktür.

UZUN KOŞU AYAKKABISI

Uzun mesafe koşucularının tercih ettiği ayakkabılarının tamponları sağlam, bilek kısımları ise destekli olmalıdır. Bu sayede daha az sırt ve bel ağrısı şikayeti yaşanabilir.

YÜRÜYÜŞ AYAKKABISI

Birden fazla aktivitede kullandığımız için bu ayakkabıların topuk kısmındaki tampon kısmı önemlidir. Plastik tamponlu bir ayakkabı tercihi her türlü esneklik hareketinin rahatça yapılabilmesini sağlayacaktır.

SALON VE KORT SPORLARI AYAKKABISI

Bu alanlardaki ayakkabı esnek bir yapıya sahip olmalı ve ayağı tam olarak kavramalıdır. Ayakkabının alt kısmının tırtıklı olması ani yapılan hareketlerde kontrolün daha iyi olmasını sağlar. Ayrıca bu ayakkabıların muhakkak hafif olması gerekmektedir. Ağır olanlardan kaçınılmalıdır.

AĞIRLIK ANTRENMANI AYAKKABISI

Ağırlık antrenmanlarında kullanılan ayakkabılardaki en önemli şey bilek desteğidir. Hafif, esnek ve topuk kısmı yüksek olmalıdır. Hafif olması, ayağı rahatlatır ve bireye ekstra bir yük katmaz.

Ayakkabınızı tercih ederken muhakkak bilinçli bir satıcıdan yardım alın ve ayakkabının her iki tekini de mutlaka deneyin. Daha önceki makalelerimizde sporda başarı için beslenme, antrenman ve uykunun önemine değinmiştik. Ayakkabı tercihini bu temel 3 ilkeden, antrenman bölümünün içine alabiliriz. Yoğun geçirdiğimiz antrenman programlarını daha rahat yapabilmek, sakatlıkların önüne geçebilmek için bunu göz önünde bulundurmalıyız. Ayağınızın yapısına uymayan yanlış tercih edilmiş ya da amacının dışında tercih edilmiş ayakkabının alt bacak, ön-arka bölge ağrısı, stres kırıkları, ayak taban sorunları, diz kapağı sorunları meydana getirebileceğinin bilincinde olmalıyız.

Vücuttaki her bölgeden gelen sinirlerin ayak tabanına da dokusal olarak uzanır bu nedenle ayakkabı seçiminin küçük bir detaydan ibaret olmadığını, ne kadar önemli olduğunu bilelim.