HIIT ANTRENMAN

HIIT ANTRENMAN Antrenman

By: Murat Yavuz

High intensity interval training; yani Türkçeye çevirirsek yüksek yoğunlukta artıp azalan antrenman demek. En başta şunun farkında olmak gerekir bu antrenman modeli kesinlikle uzmanlık gerektirir. Sebebi ise antrenman normlarının çok iyi bir şekilde hesaplanmalıdır.

Öncelikle antrenmanda yüklenmenin süresinden bahsedelim. 20 dakika. Evet, çok kısa bir süre gibi görünüyor ancak 20 dakikada forma girmek imkansız değil. Bu kadar kısa olmasının sebebi ise antrenman normlarından bir diğeri olan yüklenmenin şiddeti % 80-100! Hatta ve hatta antrenman bilimciler %105 e kadar olması gerektiği yönünde ısrarcılar. Katılıyor muyuz? Evet, mantıklı, çünkü normal şartların üzerinde gösterilen performans, metabolizmayı zorlar ve gelişmeyi zorunlu kılar.

Son olarak antrenmanın yoğunluğu konusundan bahsedelim. Bu antrenman türü haftada 3 defadan fazla yapılmamalıdır. Çünkü kalp ve eklem sağlığı açısından bu şiddette bir antrenmanın fazlası zarar verici olabilir. Forma girmek uğruna sağlığımızı tehlikeye atmamalıyız. Hep söylediğimiz gibi ilk önceliğimiz: Sağlık.

Geldik makalenin kilit sorusuna: NEDEN HIIT ANTRENMAN?

Çoğu yerde bu bilgiyi size doğru bir şekilde vermezler. Hiit antrenman metabolizmayı hızlandırarak(biz spor bilimciler amiyane tabirle metabolizmayı tokatlamak deriz.) 24 saat boyunca yağ yakımına devam edecek. Bu etkiyi göstermesinin sebebi ise antrenman esnasında immün (bağışıklık) sistemi devreye sokmasıdır.

Biz Birebirspor ekibi olarak hiit antrenmanları spor geçmişine ve bu yeterliliğe sahip olan üyelerimize uyguluyoruz. Böylelikle hem zamandan tasarruf edip hem de kişilere kısa zamanda doğru sonuçlar aldırıyoruz.

Peki, kimler bu antrenman modelini uygulamamalıdır?

Eğer sağlam bir spor geçmişi yoksa bunu bayan üyelerimize çok tavsiye etmiyoruz. Yaradılış olarak bizden daha esnek ancak daha kassız bir yapıya sahip olduğu için bu denli zorlu bir antrenman modeline ayak uydurmalarını beklemiyoruz ve sağlık riski almalarını istemiyoruz. Bunun bir pozitif ayrımcılık olarak değerlendirilmesi temennisindeyiz.

35 yaş üstü bireylere kesinlikle önermiyoruz. Bu modeli uygulayan personal trainer kişinin sağlığına büyük bir tehditte bulunarak bir nevi suç işlemiş sayılır.

Sağlık problemleri olan, özellikle kalp rahatsızlığı bulunan bireyler kesinlikle bu model ile çalışmamalıdır.

Ayrıca 16 yaşından küçük bireylere fitness sporunu çok önermediğimiz gibi bunu da önermiyoruz. Tabiî ki çocuk yaşta spor yapılmalı ancak başka bir branşa yönlendirilmesi daha doğru olacaktır.

Bu makalemizde size çok önemsediğimiz antrenman modeli olan hiiti tanıttık. Hareketleri tasarlamak, doğru uygulatmak elbette çok önemli ancak bundan ziyade personal trainer dediğimiz uygulatıcının sizi doğru motive edip etmediği çok önemlidir. Umarım makalelerimizde ve paylaşımlarımızda da bu sporun sadece ağırlık kaldırmaktan ibaret olmadığını anlatabilmiş, gereken bilinçlenmenin yaratılmasında bir pay sahibi olabilmişizdir. Bir bilim olarak spor, doğru eğitimden çıkmış, uzman kişiler tarafından yaptırılırsa ancak doğru ve sağlıklı sonuç gösterir.