PERSONAL TRAINING NEDİR?

PERSONAL TRAINING NEDİR? Motivasyon

By: Murat Yavuz

Personal training (özel spor dersi) hizmeti öncelikli olarak size zaman ve sağlık kazandırır. Fitness salonlarındaki sisteme baktığınızda size standartlara yakın bir program yazılır ve yaklaşık 4-8 hafta bu antrenmanı tekrar edersiniz. Ancak personal trainer ile çalıştığınızda programınız sürekli güncel tutarak standartların dışında, sadece size özel bir antrenman programı yazılacaktır.

Ayrıca personal training hizmeti aldığınız zaman, sporcu beslenmesi konusunda da donanımlı olan bir trainerdan ders almanız çok önemli.

Sağlık problemi, kronik bir rahatsızlığınız, psikolojik sorunlarınız, fıtık veya postür(duruş) bozukluğunuz ve kalıtsal rahatsızlığınız mevcut ise özel spor eğitmeniniz size ona göre antrenmanlar uygulayacaktır.

MOTİVASYON, Birebirspor olarak vizyonumuz ve misyonumuz kurumsallığımızla birleşerek bu konuda uzman kişiler tarafından kurulmuştur. Bize göre iyi bir eğitmen sizi çok iyi bir şekilde motive eder ve sporu sevdirerek bir zorunluluktan ziyade yaşam tarzı olarak benimsemenizi sağlar.

Personal trainer seçerken nelere dikkat etmeliyim?

  • Sporu yaşam felsefesi ve tarzı olarak benimsemeniz hem güler yüzlü hem de dış görünüşü bir sporcuya yakışır şekilde olan bir eğitmen tercih edin
  • İletişim konusunda hem etkili hem de tasarruflu biri olmalıdır. Kısa zamanda hareketi hem anlatabilmeli hem de gösterebilmeli.
  • Bilgi ve birikim açısında tam donanımlı, mümkünse iyi bir akademik ve spor geçmişine sahip olmalıdır. Tecrübesiyle sizin arkanızda değil yanınızda durmalı.
  • Çalışma esnasında antrenman emniyetini en iyi şekilde alabilmeli.
  • Sizi iyi bir şekilde motive edebilmeli. Antrenman sırasında tüm dikkatini size vermeli ve sürekli telkinlerde bulunmak yerine pozitif yönlendirmelerde bulunmalı.
  • Mekan, zaman ve malzeme kaynaklı sorunları göz ardı ederek yaratıcı olmalı. Kısaca iki adet dumbell ile harikalar yaratabilmeli.