FONKSİYONEL ANTRENMAN NEDİR?

FONKSİYONEL ANTRENMAN NEDİR? Antrenman

By: Murat Yavuz

Fonksiyonel antrenman için ismi ve amacı aynı diyebiliriz. En kısa sürede sonuç almak için yapılan bu çalışmaların normal programlardan farkı ve artısı; hem kısa sürede sonuç alınması hem de daha fazla kas grubunu aynı anda çalıştırmasıdır. Özellikle gündelik hayatta insanların zaman sıkıntısı çekmesi ve modernleşen dünyanın bizi kısa zamanda en doğru sonuç alınması amacına yöneltmesi, fonksiyonel antrenmanın popülerliğini arttırdı.

Bunu bir örnekle açıklarsak bench press yapmak yerine push up (şınav) hareketini yapmak kişiye daha fazla efor sarf ettirir. Çünkü şınav hareketinde birçok kas grubu çalışırken, bench press hareketinde sadece göğüs ve arka kol kasları devrededir. Bütün kasları ayrı ayrı çalıştırmak antrenman süresinin artmasına neden olur. Ayrıca kasları ayrı ayrı sırf izotonik(sabit) makinelerde çalıştırırsak kas koordinasyonu bozulur ve minör kaslar dediğimiz genelde vücut dengesini sağlayan kaslar çok az çalışır ve denge bozulur.

Peki, nedir bu fonksiyonel çalışmalar?

Öncelikle fonksiyonel çalışmalar vücut ağırlığıyla yapılan hemen hemen bütün egzersizleri kapsamaktadır. Ufak tefek aletler ve spor malzemeleri, örneğin trx işin içine katılsa bile vücut ağırlığı kullanılıyorsa bu fonksiyonel, yani amaca yönelik bir egzersizdir. Crossfit, bootcamp, spartacus gibi birçok antrenman türü fonksiyonel antrenmanlardan esinlenerek türetilmiştir.

Birebirspor ekibi olarak biz de fonksiyonel antrenmanı çok kullanıyor ve destekliyoruz. Bugün sizlerle çok özel bir fonksiyonel antrenman türü paylaşacağız. İçinde birçok materyal barındıran bu antrenman deneyimlerimiz ile birlikte mükemmele yakın sonuç vermiştir. 20 dakika gibi kısa bir sürede bütün kas gruplarını çalıştıran bu antrenman oldukça faydalı bir çalışmadır.

Warm up: 6 dk ip atlama

Push up: 3 x max

Barfix: 3 x max

Clean and press: 3 x 10

Bench dips: 3 x 16

Trx biceps curl: 3 x 10

Bosu half squat: 3 x 20

Dumbell walking lunge: 3 x 16

Swissball crunch: 3 x max