GÜÇ

GÜÇ Motivasyon

By: Murat Yavuz

Güç, spordaki tanımı ile kuvvetin birim zamandaki uygulamasıdır. Kısa ve öz bu tanım gücün tam olarak işlevinin aslında birim zaman olduğunu kanıtlar. Çok basit bir örnekle herkese anlatalım. 2 kişi aynı anda 10 adet barfiks çeksin. Bu kişilerden ikisi de kuvvetlidir. Ancak hangisinin daha güçlü olduğunu öğrenmek istiyorsak işin içine zamanı katarak hangisinin önce 10 barfiksi tamamladığına bakmalıyız. 10 barfiksi önce bitiren kişi diğerinden daha güçlü olarak addedilir. Peki, 10 barfiksi ikinci sırada bitiren arkadaşın gücünü antrenmanlarla artırıp ne kadar geliştirebiliriz? Bunun cevabı %30 olarak belirtilmektedir. Eğer genetik olarak çok fark yoksa gücün antrenmanla geliştirilme oranı budur.

Güç geliştirme antrenmanları nasıl olmalıdır?

Tekrar sayıları ve zaman kesinlikle 7 saniyenin altında tutulmalıdır. Eğer çalışma biçimi lift(kaldırma hareketleri) içeriyorsa 3 tekrarı geçmemelidir. Çünkü güç harekete katılan fibril sayısını arttırmaktır ve buna normal antrenman şartlarında ulaşılması oldukça zordur. Dinlenme süresi de mutlaka 1/15 oranında olmalıdır.

Güçle ilgili bu makalede asıl bahsetmek istediğim konu ve çıkış noktam gücün kendisinden ziyade yenilenmesi. Çok kilit bir noktayla başlayalım. Hepimiz güç sahibiyiz ve evet gücü de bir şekilde açığa çıkardık ama asıl sorulması gereken soru, gücü nasıl yerine geri koyacağımız. İnsan yaradılışı gereği sürekli hücre yeniler ve yaşlandıkça bu yenilenme azalır ve bittiği noktada ise ex dediğimiz ölüm meydana gelir. Her şeyin bir sınırı olduğu gibi gücün de bir sınırı vardır. Ama bu sınır aslında hepimizin hayallerinin bile ötesinde. Sürekli anlatılan hikayede olduğu gibi, evladının araba altında kalmasıyla 2 tonluk demir yığınını kaldıran annenin gücünü düşünün. Şimdi bu gücün ortaya çıkmasından yola çıkarak antrenmanlarda gücümüzü tam yansıtmanın ve onu yenilemenin yollarını sıralayalım:

  • Güç daima potansiyelden ibarettir ve eğer siz ortaya çıkarmazsanız o şekilde kalır.
  • Güç kullanıldıktan sonra tecrübelenir bir sonraki kullanımda kesinlikle daha başarılı olur.
  • Antrenmanlarda gücünüzü ortaya çıkartmak için kendinizi motive edin, inanın ve konsantre olun.
  • Ve en önemlisi: Bunun için fiziki şartların yanında sizi mental anlamda da pozitif katkı sağlayan bir personal trainer ile çalışın.

Son olarak makalemi Star Wars serisinden ünlü bir sözle bitirmek istiyorum. Motivasyonunuzu asla yitirmeyin ve içinizdeki gücü ortaya çıkarın!

“ Duygu yoktur, huzur vardır

Cehalet yoktur, bilgi vardır

Hırs yoktur, sükunet vardır

Ölüm yoktur, güç vardır.”