BÜYÜME HORMONU VE YAĞ YIKIMI

BÜYÜME HORMONU VE YAĞ YIKIMI Antrenman

By: Murat Yavuz

Büyüme hormonu (Growth Hormonu) beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanır. Büyüme hormonu özellikle fitness ve vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bu hormon; vücut kompozisyonu, vücut sıvıları, kas ve kemik büyümesi, şeker ve yağ metabolizması ve kalp fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Tüm vücut aktivitelerini etkileyen büyüme hormonu vücutta düzgün ve sağlıklı bir şekilde salgılandığında, çok daha kısa antrenmanlar ile iyi bir gelişim sağlamak mümkündür. Yapılan araştırmalar sonucunda vücuttaki doğal büyüme hormonunun doğru tetiklenmesi sonucunda, kas gelişiminde %50 yağ yıkımında ise %20’ye varan verim elde etmek mümkündür.

Bu kadar önemli bir hormonu vücudumuzda nasıl daha fazla salgılayabiliriz?

Antrenman sonrası en az 2 saat şekerli besin tüketmeyin!!!

Vücuttaki kan şekeri seviyesinin yükselmesi büyüme hormonunun salgılanmasını azaltır. Antrenmanlardan sonra basit şeker içeren yiyecek ve içecek tüketilmesi sonucunda, kan şekeri yükselir ve bu duruma bağlı olarak büyüme hormonu salgılanmasında büyük oranda bir düşüş olur.

Virginia Üniversitesi araştırma ekibinin yapmış olduğu araştırma sonucunda, yağ yıkımının yüksek olması yoğun antrenman programı ile olduğu düşünülse de, aslında esas yağ yıkımı antrenman sonrası dinlenme sürecinde gerçekleşir. Bu yüzden antrenman sonrası geçirilen 2 saatlik zaman diliminde tükettiğimiz besinlere çok dikkat etmeliyiz.

Yatmadan 1.5 saat önce karbonhidrat tüketimini bırakın!!!

Düzenli ve derin bir uyku, büyüme hormonunun en çok salgılandığı durumdur. Uykuya daldıktan sonra 30 ile 70 dakika arasında büyüme hormonu salgılanmaya başlar ve sabaha karşı saat 5-7 civarında azami seviyeye ulaşır. Fakat yatmadan önce tüketilen karbonhidratlar vücudun bu işleyişini bozar. İnsülinin en büyük tetikleyicisi karbonhidratlardır. Büyüme hormonu,insülinin tam zıttı bir hormondur.İnsülin salgılanmaya başlandığında büyüme hormonu salgılanması minimum seviyeye iner. Eğer karbonhidrat alıp yatılırsa, kan şekerimizde yükselme meydana gelir ve vücut büyüme hormonu yerine insülin salgılamaya başlar.

  • Kandaki aşırı insülin kilo alımını hızlandıran en önemli nedendir. Karbonhidratların yanlış zamanda ve fazla tüketilmesi insülin salgılanmasını arttırır ve vücudu yağlandırır.
  • Derin ve uzun uyku, B ve C vitaminlerinin yoğun tüketilmesi, kan şekeri seviyesinin düşük tutulması ve antrenman prensiplerine göre uygulanan kısa çalışmalar ile büyüme hormonu tam ve verimli bir şekilde salgılanabilir.
  • Büyüme hormonu sentetik olarak piyasada bulunabilen bir hormondur. Fakat yanlış kullanım zararlı sonuçlar doğurabilir. Eğer kullanılacaksa bir doktor kontrolünde kullanılmasına dikkat edilmelidir.