Besin Takviyelerinin Kullanımı

Besin Takviyelerinin Kullanımı Beslenme

By: Murat Yavuz

Besin marketlerde ve eczanelerde satılan proteinler, amino asitler, yağ yakıcılar ve vitaminler aslında günlük hayatta tüketmekte olduğunuz tüm sağlıklı besinlerde bulunmaktadır. Eğer hedefinizde profesyonel olarak sporla uğraşmak yoksa bu ürünlerin ekstra kullanımına gerek yoktur. Yalnızca doğal besinler tüketilerek de aynı etki elde edilebilir. Ancak aldığınız besinlerin miktarı ve diyet programınız size uygun şekilde hazırlanmalıdır. Bunun yanında diyet yapmanın psikolojik bir ağırlığı olduğu ve yoruculuğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Fakat bu monotonluk, tek tip beslenmeden çıkarılıp eğlenceli bir hale getirilmelidir.

Laboratuvar ortamında ayrıştırılan ve içerisinde çeşitli tatlandırıcı (aspartam vb.) ve koruyucu maddeler bulunan bu besin takviyeleri, kısa vadede iç organları yorarak vücudu deformasyona maruz bırakmaktadır.  Bazı besin takviyeleri (acı biber ve african mango hapları gibi)  hücreleri hızlı çalıştırarak erken yaşta yaşlanmaya sebep olur. Vücudun ihtiyacı olan bu besinlerin doğal yollardan alınmaması sonucu iç organlar tembelleşir, daha sonra doğal yollarla alınmaya çalışıldığında ise iç organlar bu besinlerin pure(saf) haline alıştığı için, sindirimde algılayamayıp bağırsaklardan atmaktadır. Bilinçsiz kullanıldığı takdirde karaciğerin yanında kendini yenileme özelliği olmayan böbreklerde de ciddi hasarlara sebep olmaktadır.

Birebirspor olarak bizim en önemli amaçlarımızdan biri de bireyi sıkmadan, doğru diyet programları  ve yeterli besin takviyeleriyle kişiyi sağlıklı bir vücuda kavuşturmaktır. Kısa vadeli çözümler olan besin takviyelerinden ziyade amacımız uzun vadede sağlıklı bir vücut yapısı oluşturmaktır.