Egzersizle Boy Uzatmak Mümkün Müdür?

Egzersizle Boy Uzatmak Mümkün Müdür? Antrenman

By: Murat Yavuz

Öncelikle “gelin boyunuzu uzatalım” tarzındaki haberlere inanmayın. Bu haberler yalnızca insanların paralarını alarak boy uzattıklarını iddia eden sahtekarın piyasaya sürdüğü yalanlardan ibarettir. Ancak vücutta çeşitli postür (duruş) bozuklukları varsa, onlar düzeltilerek boy asılında kendi uzunluğuna getirilerek, boyun yaklaşık 1-3cm  uzamış gibi gözükmesi mümkündür.

 Peki postür bozuklukları düzelir mi? Bunda bir çok parametre vardır. Eğer postür bozukluğunuz doğuştansa bu çok mümkün değildir fakat daha sonradan oluşmuş bir bozukluksa bu belli derecelerde düzeltilebilir. Sonradan oluşmuş durumlarda postür bozukluklarını düzeltilemese bile ağrılarınızı ve ilerlemesi durdurulabilir. Akademik altyapıya sahip ve bu konuda uzmanlığı olan kişiler duruş bozukluklarını düzeltme garantisini vermez.

Duruş bozukluklarında iki parametre çok önemlidir: Omurganın çevresindeki kaslar ile bu kasların kendi içerisindeki ve birbirleriyle olan koordinasyonu. Bunlar sağlandığında duruş bozuklukları yüksek oranda çözümlenebilir.

Duruş bozukluğu olan bireylerin personal trainer eşliğinde çalışması çok önemlidir. Çünkü yanlış açılarda çalışıldığında bu durum daha da kötüleşebilir.