Haftada kaç gün çalışılmalıdır?

Haftada kaç gün çalışılmalıdır? Antrenman

By: Murat Yavuz

Bu konu uzun yıllardır tartışılan ve araştırmalar haricinde kesin bir çalışma süresi vermek doğru değildir. Kişiye özel planlanması en doğrusudur.

GERÇEK

Kas gruplarının ne sıklıkta çalıştırılması gerektiği

TEORİ

Kas gruplarını çok çalıştırmak çok kas yapar.

ARAŞTIRMA

Kaliforniya Üniversitesi'nden bilim adamları,hipertrofi çalışmaları sonrasında moleküler süreçleri

maksimize etmek için, idmanlar arası ideal zaman aralığını belirlemek amacıyla bu süreçleri (mesela enzimlerin faaliyete geçmesini) araştırdı. Bunun için, farelerin bacak kaslarına direnç antrenmanları yaptırdılar(Çok yanlış. Neden yanlış olduğunu uygulama kısmında ayrıntılı açıklayacağım). 8, 24 veya 48 saat dinelndikten sonra ''bacak idmanı''nı tekrarlanabilir sonucuna ulaştılar.

BULGULAR

İkinci ağırlık çalışmasını, ilkinden 48 saat sonra yapan farelerde kas gelişiminin moleküler değeri, ikinci antrenmanlarını 24 saat sonra tekrarlayanlardan çok daha yüksekti. Bu sonuçlar, Batı Kentucky Üniversitesi'ndeki araştırmacıların insanlar üzerinde yaptığı araştırmayla desteklendi. Bu deneyde de deneklerin çoğu, antrenmandan 48 saat sonra tamamen yenilenmiş oldu.

SONUÇ

Kas gelişiminin uyarılması için 48 saatlik bir süre, 24 saat gibi kısa bir süreye göre daha iyi bir yenilenme zamanı. Yani aynı kas gurubu en az 48 saat geçmeden çalıştırılmamalıdır sonucu bu araştırmaya göre doğrudur.